موسسه حقوقی حامی
  • موسسه حقوقی حامـــی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

اطلاعات تماس

021-66894837

0902-7593775

ایران - تهران - خ آزادی - روبروی وزارت کار - ک دادمان - پلاک 9 - واحد 2
ساختمام موسسه حقوقی حامی
hammigrouplaw@gmail.com
021-66894837 * 0902-7593775
حامی را دنبال کنید

موسسه حقوقی حامی | گروه وکلای حامی

وکیل کیست؟ به چه کسی وکیل میگویند؟

وکیل در موسسه حقوقی حامی

وکیل کیست ؟

وکیل ، جانشین ویا نایب فردی توانمند است که اشخاص حقیقی ویا حقوقی جهت اموری خاص که درآنخصوص تبحر وتوانایی خاص لازم است گمارده ویا انتخاب می شود تعهد وامانت داری از دیگر ویژگیهایی است که وکیل بایدداشته باشد تا موکل با خیال آسوده به اموری که به وکیل سپرده دل بندد.
وکیل اگر عاقبت اندیش و ذاتا پاک دست وپاک نیت باشد آینده کاری خود را تضمین کرده است . امااکنون زمانه به گونه ایی دیگر است . کم اطلاعی مردم از یک سو و وقوف وکیل به ریزه کاری هایفراراز تعهدات اخلاقی وعدم رعایت اخلاق حرفه ایی از سوی دیگر روند عدم اعتماد عمومی مردمرابه این صنف از مشاغل دامن زده است. بزرگترین مشکل پیش روی مردم عدم اطلاعات کافی ازقوانین مربوط به وکیل ، انتخاب وچگونگی انتخاب وکیل وعذل او وچگونگی عذل وکیل ، چگونگیشکایتاز وکیل و……. ازعمده مسائل مشکل ساز است. آیا وکیل در درجات مختلف رسیدگی باید
دارای وکالت های مجزا باشد؟ وده ها آیای دیگر را باید چگونه پاسخ یابیم؟ ما کارشناسان حقوقی درموسسه حقوقی حامی حتی المقدور سعی نموده ایم به سوالات پیش روی شما در این مقاله پاسخگوییم.

یک نکته بسیار مهم برای عموم مردم درخصوص انتخاب وکیل این است که وکیل ویا بهتربگویم تکتکافرادی که دارای پروانه وکالت هستند می توانند درهمه امورحقوقی ورود نمایند ولی تجربه ثابتکرده اقلب وکبا در مواری از امور حقوقی توانمند ومجرب تر هستند به این معنا که تا اسم برخی ازوکیل ها می آید به سرعت توانمندی او در فلان موضوع از مواردقانونی در ذهن موکلان نقش می گیرد.لذا لازم است که دقت شود حتی المقدور وکیلی را انتخاب کنیم که در حل مشکل ما متخصص ومجربباشد. انتخاب وکیل کارآموز، وکیل پایه یک و وکیل دعاوی می تواند آبروی مارا نابود ویا حفظ وچندبرابر کند . البته ایجوری هم می شود گفت که: ما با انتخاب غلط خود می توانیم به دست خودآبرویمانرا حراج کنیم .

وکیل
کیست
؟

در حوزه حقوقی وامور رسیدگی به اختلافات قضایی وکیل فردی تحصیل کرده در امور حقوقی است که
با گذراندن برخی آزمونها توانسته مجوزهای لازم را به دست آورد. وکیل کارآموز تا مدت زمانی معلوم
نمی تواند پرونده هایی را وکالت کند که در تجدیدنظر ودیوان جریان دارند. و وکیل پایه یک به وکیلی
اطلاق می شود که مدت زمان کارآموزی رابا موفقیت گذرانده ودر آن مدت زمان تجربه کافی و وافی را
کسب نموده است.وکیل گاهی می تواند به خودش وکیل دعاوی بگوید وکیل دعاوی وکیلی است که در
تمامی شاخه های بسیار زیاد امورحقوقی ورود کرده وتا حد زیادی نتیجه مطلوب را به نفع موکل اخذ
کند. وکیل با مطالعه های لاینقطع وا حضور در محافل ومجالس مربوط به حوزه کاری وتحصیلیش می
تواند سطح کیفی داشته هایش را بالا و بالاترببرد . او با مقیم شدن و غرق شدن در حوزه امورحقوقی میتواند از خودش یک پدیده را بوجودآورد وحیرت دیگر هم صنفانش را موجب گردد. وکیل دانا وتوانا می
تواند افق های پیش رویش را روشن ودست یافتنی ببیند . وکیل عاقبت اندیش اخذ پرونده هایی را که در کسب نتیجه مطلوب به نفع موکل را مشکوک وخارج از توان خودش می بیند نمی پذیرد و وسوسه های مالی نمی تواند او را بفریبد وآینده اش را خراب و نابود گرداند. حقیقت این است که وکیل برای گذران زندگی خودش ورفع مشکلات مالیش به موکل نمی گوید احتمال موفقیت در برخی پرونده ها به دلیل ضعف دانش من وتجربه کمم اندک است . او )وکیل( پاکی را در این گردنه ها وآزمونهای الهی از دست می دهد وکم کم وبه مروراز پیش چشمان مردم حقیقت خواه ناپدید وگم میشود. متاسفانه اکنون بیشتر وکیل ها حقوق خوان هستند نه حقوقدان ، حقوقدان )وکیل( می بایست به اقلب امور ومواد وموارد حقوقی اشراف داشته باشد نه آنکه با مراجعه مکرر به کتب حقوقی موارد ، بندها وتبصره های حقوقی را بخواند وبا مشقت لوایح لازم را تنظیم نماید. وکیل برای اثرگذاری مثبت بر روی جامعه اطراف خود مسئولیت و رسالت بزرگی بردوش دارد وباید برای پیش رفت خود وپیش برد جامعه پیرامون خود اقدامات چشم گیر نماید. وکیلی پاک و با قداصت است که با علم به مقصربودن موکلش در رفع اتهام او نکوشد مگر از عبرت وندامت او مطمعن باشد وکیل باید احقاق حق کند نه کتمان حق . وکیل باید بازوی عدالت خواه جامعه و قوه قضاییه باشد نه آشپزغذاییه. امروزه دنیاطلبی، چشم وهم چشمی ومدرنیزه اندیشیدن وکلای را از دایره حق طلبی و کسب روزی حلال دور کرده وحول بیرق مادیات گرد آورده است واین گونه اندیشیدن، اینگونه عمل کردن واینگونه حرف زدن ودم زدن روال عادی روشنفکرمأبان وحقوق خوانان گردیده است . وکیل در ازمنه های نه چندان دور در بین افراد جامعه دارای جایگاهی رفیع بود ودر بین اقشار جامعه دارای قدر ومنزلتی رفیع و والا بود لاکن امروزه مردم این دیدگاه را نسبت به وکیل ندارند ومتاسفانه باید بگویم گاهی این دیدگاه به عکس روش زندگی وکیل را تحقیرآمیز می بینند ومی شمارند. اخلاق ورعایت نکات اخلاقی برای وکیل جدای از نشانگربودن ارزش او و تربیت خانوادگی او از عوجب واجبات است تا در دراز مدت آحادافراد جامعه برای رفع مشکلات حقوقیشان ه ایشان مراجعه کنند. وکیل وقتی نکات مهمی را که تا اینجا مطرح نمودم را سرلوحه کار وزندگی ورفتار وکردار خود قراردهد آینده اش به روشنی می گراید ودر بین مردم از عزت واعتباربرخوردارمی گردد . دوستان وکیل خود وکیل هستند ودشمنان وکیل نیز خود وکیل هستند. وکیل در انتخاب رفیق شایسته وبایسته است که بیش از دیگر اقشار جامعه وعوام الناس دقت نماید. وکیل در زمان بندی ودر مراوداتش ملاحظات ومحدودیتهایی را دارد او )وکیل( باید بداند نگاه افراد جامعه به او ورفتارهای او نگاهی دقیق حساس وغیرقابل گذشت است مردم خطای یک وکیل را بسیار بد تر از خطای یک فرد عامی می داند. صرفه نظراز این که او )وکیل( هم یک آدم است وکیل در بین مردم یک فردی متشخص وبدور از آلودگی های نفسانی وخطاهای عمدی است. واشتباهات یک وکیل بسیار چشم گیر تر از اشتباهات دیگر اقشار جامعه است حتی قشر پزشک و مهندس .

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.